Foto endnu ikke klar
891/​1452

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

“Opstilling på et bord med hvid dug. Flere brød på et hvidt fad. Blå baggrund”, 1928–29. Sign. på bagsiden VL. Olie på lærred. 65×81.

Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København, 1988 (1978), nr. 188. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøms Mindeudstilling”, Charlottenborg, København; Rådhushallen, Aarhus og Kunstnerens Hus, Oslo 1951, kat. nr. 102. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm”, Bispegades Skole, Ribe, 1973, kat. nr. 15. Proveniens: Fru Alice Zahle, Charlottenlund. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 318, København, 1976, kat. nr. 157. Proveniens: Hr. Anders Nyborg.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK