Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Eau-forte XXVIII” (1974). Sign. Soulages, L/Y. Radering i farver. Bladstørrelse 56×37,8. U.r.
Kraftig gulning / farveforskel grundet tidligere indramning og uhensigtsmæssigt tilskåret passepartout. Bladet er limet til pap, øverst.
Moderne kunst og design, 12. juni 2018
36 bud