Albrecht Dürer (f. Nürnberg 1471, d. sst. 1528)
De tre bønder. Ca. 1497. Tryksign. monogram. Kobberstik på ribbet papir monteret på papir. Bladstørrelse 10,6×7,5 cm
Litteratur; Bartsch 86; Meder 87-d; Schoch-Mende-Scherbaum 15
Et udmærket aftryk af den endelige tilstand
Beskåret indenfor pladen. Reparation ved den højre mands knæ og ved venstre mands albue. Lige Pletter og misfarvninger. Vertikal og horisontal fold – den sidstnævnte med tynde partier.