1624/604
Dansk snedkermester
Bakkebord med stel af bejdset bøg. Løs bakke samt underliggende hylde og skuffe af mahogni. Top af råglas. Udført ca. 1940'erne. H. 53. L. 75. B. 43.
Brugspatina, herunder ridser, mærker, og mindre skjolder. Bakke med overfladiske krakeleringer i lakken.
Moderne kunst og design, 14. juni 2016
Vurdering
Hammerslag