1624/​604

Dansk snedkermester

Bakkebord med stel af bejdset bøg. Løs bakke samt underliggende hylde og skuffe af mahogni. Top af råglas. Udført ca. 1940'erne. H. 53. L. 75. B. 43.

Brugspatina, herunder ridser, mærker, og mindre skjolder. Bakke med overfladiske krakeleringer i lakken.

Moderne kunst og design, 14. juni 2016

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK