Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Ruder Konge”. Sæt på fire hjørnestole af mahogni med tremmeryg, sæder betrukket med patineret lyst skind. Formgivet 1944. Udført hos Søborg Møbler. (4)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 18. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 29. sept. - 15. okt. 1944, hos snedkermester I. Christiansen, stand 7.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 2, s. 222–223.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker, enkelte pletter og skind med overflade krakeleringer.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
11 bud