Kai Nielsen, tilskrevet (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
Afrodite gør morgentoilette, skitse. Usign. Figurgruppe af sortpatineret bronze, ca. 1923. H. 43, L. 32. Wilhelm Wanschers bog om Kai Nielsen medfølger. (2)
Der forefindes et eksemplar i gips på KØS og en version i bronze på Brandts Klædefabrik.
Litteratur: Vilhelm Wanscher: “Kai Nielsen. Hans liv og værker. 1882–1924”. En version af figuren i ler er omtalt og afbilledet s. 78–79.
Små skrammer og ridser.
Moderne kunst og design, 16. august 2016
12 bud