Christian Tilemann-Petersen (f. København 1874, d. sst. 1926)
Baron Frederik Krags sarkofag i Vær Kirke. Sign. Tilemann-Petersen 1903. Olie på lærred. 61×50.
Frederik Krag (1655–1728) var ceremonimester ved det danske hof.
Et brev om maleriet medfølger.
Behov for rensning. Minimale afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 10. juni 2013