2119/75
Figur af forgyldt bronze i form af Buddha Shakyamuni, siddende på lotus og trappeformet, gennembrudt trone, han sidder i dhayanasana med højre hånd i bhumisparsha mudra, den venstre hviler på skødet. Thailand/Siam, 18. årh. H. 48 cm.
I bunden en ældre note påskrevet “Wat Chiengmai Siam”.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Halsen har været knækket, muligvis også mellem figur og lotus. Reparation med gips bagpå ene lår. Få afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud