2119/​75

Figur af forgyldt bronze i form af Buddha Shakyamuni, siddende på lotus og trappeformet, gennembrudt trone, han sidder i dhayanasana med højre hånd i bhumisparsha mudra, den venstre hviler på skødet. Thailand/Siam, 18. årh. H. 48 cm.

I bunden en ældre note påskrevet “Wat Chiengmai Siam”.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Halsen har været knækket, muligvis også mellem figur og lotus. Reparation med gips bagpå ene lår. Få afslag.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

19 bud

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK