1638/22
Svensk stenbord med plade af Ölandskalksten, underdel af sortmalet træ, front med skuffe, firsidede baluster formede ben, hvor imellem fodlister. 19. årh.s midte. H. 78. L. 147. B. 73. Bemærk: Eftersyn i Bredgade.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Underdel restaureret. Senere skuffe. Revner i træet.
Ældre malerier og møbler, 19. september 2016
Vurdering
Hammerslag