Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol samt skammel med profileret stamme og firpas fod af aluminium. Sider, ryg, løs sædehynde samt skammel betrukket med originalt, patineret brunt skind. Model 3317 og 3127. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Skind med nogle krakeleringer. Lille kantstykke på stolens front med slitage i skind. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 7. januar 2020