2116/​752

Wilhelm Kåge, m.fl. (f. Stockholm 1889, d. 1960)

Berndt Friberg, m.fl. (f. 1889, d. 1981)

“Argenta”, “Selecta”, m.fl. En samling stentøj bestående af tre skåle og elleve vaser. Stor skål modelleret med to hanke, dekoreret med brun, spættet glasur samt med sølvdekor. Mærket Argenta, 901. Udført hos Gustavsberg, Sverige. To skåle på fod dekoreret med celadonglasur, den større desuden med rødlige elementer. Stemplet HS samt med utydelige tal. Høj vase dekoreret med vertikalt mønster i brun glasur på beige bund. Sign. HB for Hertha Bengtsson. Udført hos Rörstrand, Sverige. Høj vase med lige sider samt rund vase med smal munding dekoreret med brune, beige og grønne glasurer. Begge sign. John Andersson, Ateljé, Höganäs, Sweden. Rund vase dekoreret med lys blå glasur med mørke elementer. Sign. BF for Berndt Friberg, mærket Selecta. Udført hos Gustavsberg, Sverige. Rund vase med smal munding dekoreret med grøn glasur. Sign. monogram AA for Astrid Anderberg. Vase dekoreret med gul og beige glasur med mørkeblå elementer. Sign. E. Söderberg for Elsa Söderberg. Vase dekoreret med grøn og mørkeblå glasur. Sign. SL for Sylvia Leuchovius. Udført hos Rörstrand, Sverige. Vase dekoreret med gul og rødbrun glasur. Sign. K. Bolinder for Kjell Bolinder, samt Höganäs. Vase med smal hals dekoreret med gråsort glasur. Sign. ubekendt monogram. Svampe-formet vase dekoreret med brunlige glasurer. Stemplet Sven Hofverberg, Stengods, 21–11, 1968 samt CIH87. Rund vase med smal munding dekoreret med brunne glasurer med gule elementer. Sign. Östman for Lasse Östman samt 13/194. Udført hos Gustavsberg, Sverige. H. 5–18. (14)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Astrid Anderberg-vase med glasurdefekt fra fremstilling samt afslag på munding. Sort vase med flere minimale afslag på munding.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

33 bud

3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK