1950/​512

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

Opsats af sterlingsølv med hamret overflade, gennembrudt stamme med stiliseret bladværk. Sign. Johan Rohde. Udført hos A. Michelsen anno 1926. Vægt 588 g. H. 19,4–19,7. Diam. 20,3. - 20,5.

Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Mindre skævhed (H. 19,4–19,7). Flere indgraveringer, dels på ydersiden af selve skålen: “Til mor - 1877–1. April-1927” og fodstykkets overside: “Tak for alt - Alfred, Edna - Valdemar, Christine - Georg, Ebba”.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag