2413/​9106

Barok chatol af valnød med svungen og ligeknækket front, overdel med to døre, bag hvilke hylder samt skriveklap bag hvilken rum og skuffer, underdel med tre skuffer, rigt dekoreret med intarsia og beslag af bronze. 18. årh. H. 223. B. 118,5. D. 66.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Nøgler medfølger.

Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag