2139/1329
Amatyst-og turkisring af 18 kt. guld prydet med cabochonslebne turkiser og amatyst. Str. 55. Samt vedhæng af 18 kt. guld prydet med facetslebet rubin, smaragd samt cabochonslebet turkis. L. 4,7 cm. Vægt ca. 13 g. (2)
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Ring mangler en turkis-medfølger.
Smykker og Fashion, 29. september 2021
Vurdering
Hammerslag