2412/772
Bernt (f. 1937, d. Farum 2017)
Cirkulært spisebord af mahogni med udtræk, profileredet kanter. To tilhørende tillægsplader med sarg. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 73. Diam. 126. L. med plader 246. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Ujævn falmet. En plade med varmemærker.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag