2006/546
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Rygebord”. Cirkulært sofabord af mahogni med underliggende hylde, top med kehlet kant. Model 6687. Designet 1929. Udført og mærket med label hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 52. Diam. 80.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
29 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||