2138/​486

Stort bogskab af mahogni, front med to glasdøre udskåret med dyr, flakeret af drejede søjler. Ca. 1860. H. 220. B. 120. D. 33.

Proveniens: Kammerherre og kammerherreinde Knuth, Lillendal gods, Vordingborg.

Lille sideliste mangler. Afslag på øverste venstre side(løs flig medfølger). Lille stykke løs liste medfølger. Ben og hylder mangler. Brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK