2203/​800

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Skænk af teak med ben af stål. Front med to skydedøre. 800-serien. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. H. 67. B. 164. D. 48.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Malingstænk særligt på siderne.

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag