2203/800
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Skænk af teak med ben af stål. Front med to skydedøre. 800-serien. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. H. 67. B. 164. D. 48.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Malingstænk særligt på siderne.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag