2442/​590

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

To-personers og tre-personers sofa med ben af teak, betrukket i sider og ryg med patineret cognacfarvet skind. Model 2212 og 2213. Udført og delvist mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 158 og 221 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med ridser, mærker og pletter. Model 2212 med mindre revne/hul på den ene side. Hynder mangler.

I Aarhus
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?