1311/​215

Dansk barok standur i kasse af ådremalet træ, timekrans med romer- og arabertal, gennembrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze. Plakette af tin betegnet Otthe Arboe, No. 253. Delvis 18. årh. slutning. H. 220.

Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kasse og urværk ikke samhørende.

Ældre malerier og møbler, 11. marts 2013

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK