1311/215
Dansk barok standur i kasse af ådremalet træ, timekrans med romer- og arabertal, gennembrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze. Plakette af tin betegnet Otthe Arboe, No. 253. Delvis 18. årh. slutning. H. 220.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kasse og urværk ikke samhørende.
Ældre malerier og møbler, 11. marts 2013
Vurdering
Hammerslag