Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Siddende model. Figur af patineret diskometal, sokkel af sten. Stemplet monogram, 1744. H. inklusiv sokkel 29.
Mindre ridser og håndteringsmærker. Mindre afslag på sokkel.
Moderne kunst og design, 3. december 2019