2439/506
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Ry 26”. Skænk af eg med runde ben. Front med to skydelåger beklædt med sjeneflet, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Designet 1959. Udført og mærket hos Ry Møbler. H. 79. B. 200. D. 49.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Nogle finérskader på sider og top.
Vurdering