1848/​747

Kaj Franck (f. Finland 1911, d. Santorini, Grækenland 1989)

Fire skåle med underfang af rosa og hvidt glas, samt to vaser af klart glas indlagt med luftbobler. Sign. K. Franck, Iittala. Udført hos Iittala, Finland. H. 8–20. (6)

Almindelig brugspatina.

Moderne kunst og design, 27. november 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK