2445/​113

Engelsk George III standur i kasse af mahogni, skive af messing og bemalet månefase, værk med minut og datoviser. 18. årh.s slutning. H. 236. B. 60. D. 30.

To lodder, Pendul, Optræksnøgle og Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket fremstår visuelt pænt og i orden.

I Lyngby

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Dette emne er udgået