Lille vandspand af drivtømmer, sider prydet med talrige påsatte skæringer af ben i form af sæler, på rand og hank firkantede monteringer af ben. Østgrønland, Angmasalik, 20. årh.s første halvdel. H. 14 cm.
Proveniens: Ifølge oplysninger fra Baldur Harken samling. Baldur Harken, 1923–2001, var flymekaniker og bosat i Angmagssalik, Grønland. Hans samling bestod primært af effekter fra 1930–40erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle revner.
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020
22 bud