Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse
Akademitegning. Knælende mandlig model. Usigneret. Betegnet 18 January 1801 Wiedewelt. Bly på papir. Lysmål 45×43.
Fold på tværs nær nedre kant. Enkelte minimale misfarvninger sa mt ved øvre kant minimal rift. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juni 2022
17 bud