1949/506
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par hvilestole med stel af stål. Sæde og ryg udspændt med cognacfarvet skind. Designet 1955. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Stel med nogle rustpletter.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag