908/​625

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

En unik samling af otte skulpturer. Alle sign og nummererede. Patineret bronze. Varierende størrelser. (8)

A: “Sculpture I”, 1995. Sign. MK, EA/2. Patineret bronze. H. 20. L. 10. D. 25. B: “Sculpture II”, 1995. Sign. Kvium 1/6. Patineret bronze. H. 32. L. 20. D. 28. C: “Sculpture III”, 1995. Sign. K, 3/8. Patineret bronze. H. 36. L. 24. D. 24,5. D: “Sculpture IV”, 1995. Sign. MK, 10/12. Patineret bronze. H. 12,5. L. 34. D. 7. E: Uden titel. Sign. MK 02, 6/8. Patineret bronze. H. 34. L. 25,5. D. 23.5. F: Uden titel. Sign. MK 02, 5/8. Patineret bronze. H. 44. L. 23. D. 25. G: Uden titel. Sign. MK 03, 1/8. Patineret bronze. H. 34. L. 23, D. 27. H: “Sculpture VIII”. Sign. MK 2003 1/8. Patineret bronze. H. 12. L. 60. D. 20.

Specialfremstillede sortlakerede podier medfølger til alle skulpturerne.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Michael Kvium er uden tvivl bedste kendt for sine malerier, men begyndte allerede tidligt at inddrage skulptur og installationer i sin værkpraksis. Allerede på sine første store soloudstilling “cirkus humanus” på Aarhus Kunstmuseum i 1997 eksperimenterede han ivrigt med tredimensionelle elementer: Store sammenhængende dukker af skummateriale var nedhængt fra loftet og i en rotunde kørte videoer med muskelsvindramte kørestolsbrugere, der på raffineret vis gjorde den besøgende til objekt. I ét af rummene var små 2.000 æg i støbejern udlagt på enorme køreplader i forlængelse af hinanden. Siden de første performancevideoer, udført i selskab med Christian Lemmerz, har Michael Kvium vedholdende afsøgt et større kunstnerisk territorie, der ikke er forankret i maleriet. I midten af 1990'erne begyndte hans karakteriske persongalleri af manifestere sig i veludførte bronzer, der snart skulle blive eftertragtede samlerobjekter. De otte udbudte bronzer er så vidt vides de eneste, der idag forefindes samlet. De specialfremstillede podier sikrer en gennemført og unik præsentation og tegner sig som en sjælden mulighed for at erhverve sig en omfattende skulptursamling af kunstneren.

Moderne malerier og skulpturer, 14. juni 2022

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag