899/​1003

Louis Caravaque, stil, 18. årh.

Portræt af Zar Peter den Store af Rusland i rustning og hermelinskåbe (1672–1725), regent fra 1682. Usigneret. Olie på lærred. 74×63.

Proveniens: Enkedronning Caroline Amalie af Danmarks dødsboauktion 1882 nr. 212. I kataloget er maleriet beskrevet som malet af A. Meltzer med titlen “Portrait af Peter den Store af Rusland. Brystbillede” samt målene 30×24 tommer, der svarer til størrelsen af nærværende portræt i cm.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 7. december 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK