900/​125

Dansk mindebæger af sølv, indvendigt forgyldt, prydet med tre indsatte medaljer; Kunstakademiets “Den store Guldmedaille (Merenti)”, “Lille Guldmedaille (Conanti)” samt “Lille Sølvmedaille (Alliciendo)”, omkranset af påsatte laurbærkranse hvorimellem dobbeltbevingede englehoveder, stamme prydet med perlestaf, bladfrieze og blomsterguirlande, rundt fodstykke. Side med påsatte initialer og datering HR 1846–1874. Underside af fod indridset Holger Peter Roed. Kun stemplet med mestermærke Dragsted. Vægt 489 g. H. 14 cm.

Holger Roed (1846–1874) var søn af kunstmaleren Jørgen Roed. HR blev optaget på Kunstakademiet i 1861, blev elev på modelskolen i 1864, vandt samme år akademiets lille sølvmedalje og fik i 1866 afgangsbevis som maler. I 1868 fik HR den lille guldmedalje for maleriet “Den Fortabte Søn” og i 1870 den store guldmedalje for maleriet “Scene af Syndfloden”. Begge malerier tilhører i dag Kunstakademiet.

Ifølge oplysninger er bægeret udført af Arent Nicolai Dragsted efter tegning af Jørgen Roed til minde om hans søn Holger Roed.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK