Christian Lemmerz (f. Karlsruhe 1959)
“Freddy”, 1996. usign. Sort patineret bronze. H. 47. B. 25. D. 25.
Proveniens: Galleri Faurschou, København. Erhvervet herfra af nuværende ejer.
Der findes fem forskellige versioner af busten, som hver er lavet i et oplag på 5 eksemplarer. Hele serien findes i samlingen på ARoS Aarhus Kunstmuseum.
Moderne malerier & skulpturer, 7. juni 2016