2115/110
Engelsk lygteur i kasse af bemalet træ, dekoreret med bladværk. Senere betegnet John Ellicott, London. 19. årh. H. 42.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Restaureret. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag