899/​169

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Udsigt fra Møllebakken ved Kalundborg. Usigneret. Dateret “Udsigt fra Møllebakken ved Kallb Aft 5...”, samt utydeligt betegnet i øverste venstre hjørne. Bly på papir. Bladstørrelse 8×13,5. På bagsiden studier af vedbend, fugl og to ansigtsprofiler i bly, samt betegnet “Vedbend Klb 6 Aug 37”. Samt med blæk i øverste venstre hjørne “28” (overstreget), samt “75”. Uindrammet.

Fortegnelse over blæknumre på Lundbyes tegninger i “Tegninger & Huletanker”, Hirschsprung 1998: 1830–1838 mappe I nr. 75, intet anført, registreret lige efter en anden tegning fra Kalundborg dateret d. 5. august 1837 (denne i Den Hirschsprungske Samling, inv. nr. 985).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 593, 1993 nr. 463. Dansk privatsamling af Johan Thomas Lundbye-tegninger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag