2432/​7510

Helge Jacobsen (f. København 1916, d. sst.)

Uden titel. Sign. Helge J. 51. Gouache på papir. Lysmål 27×21.

Helge Jacobsen var et af de oprindelige medlemmer af Linien II. Han blev pr. brev inviteret til at deltage i det vigtige grundlæggelsesmøde i Tivoli Hallen i december 1946 og var blandt de udstillende på Linien II’s første udstilling i Tokantens Kunsthandel i september 1947. Den konkrete kunst har altid haft en vis forankring i jazzmusikken, og Helge Jacobsen var i 40’erne og 50’erne også en aktiv jazzguitarist, der blandt andre optrådte med Leo Mathisen og Charlie Parker. Fra at have malet fabulerende og farvemættede såkaldte ”junglefantasier” op gennem 1940’erne, opløstes Jacobsens udtryk gradvist i et helt og aldeles konkret motiv. Det er stramme kompositioner, men som stadig, gennem det ofte blandede valg af medier og teknikker, ikke kan skjule kunstnerens naturlige trang til at eksperimentere. Mod slutningen af 50’erne brød Helge Jacobsen med de konkrete kunstnere, og blev optaget af en egen friere og mere spontan abstraktion med kalligrafiske elementer og inspiration fra Tachismen.

Uindrammet i passepartout. Papiret er let gulnet.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?