1722/1659
Tre hollandske fade af fajance dekoreret med blomster i blå. 18. årh. Diam. 30,5–34. (3)
Proveniens: Den Brodersenske samling i Hjerpsted.
Fremstår med alders- og brugsslitage samt mindre glasurafslag. En restaurereret.
Varia, 1. juni 2017
Vurdering
Hammerslag