1325/869
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Erhvervet af Trapholt i juni 2013.
“Windsorstol”. Armstol med stel af nød. Antageligt udført af Børge Mogensen selv, 1930erne.
Proveniens: Børge Mogensen, huset på Soløsevej.
Litteratur: Thomas Mogensen, “Et fuldt møbleret liv”, ill. s. 42.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ene armlæn flækket.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013
Vurdering
Hammerslag
41 bud