1917/20
Louis-Hyacinthe Delion
Fransk Rococo armstol af hvidmalet træ, prydet med skæringer i form af blomster, cabriole ben. Sign. L.H. Delhion. 18. årh.
Kraftige afskalninger. Ormehuller. Nederste del af bagben frønnet. Løse samlinger. Slid på stof. Defekt og skjoldet beklædning på ryg.
Ældre malerier og møbler, 22. april 2019
Vurdering
Hammerslag