Niels Simonsen (f. København 1807, d. Frederiksberg 1885)
Nordafrikansk krigsscene med zouaver og arabere i kamp. Sign. N. S. 1861. Olie på lærred. 28×37.
Krakeleringer. Mindre afskalninger.