Ubekendt maler, 18. årh.
Portræt af Frederik V's dronning Juliane Marie i silkeskrud broderet med perler. Rødt sjal foret med hermelin. Hun bærer l'Union Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. 135×98. Samtidig forgyldt rokokoramme med rocailler og kæmninger.
Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016