Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
“Composition”. Tegning no. 172. Sign. Estève 1958. Kul og farvekridt på papir. Lysmål 58×42,5.
Udstillet: “Estève”, Statens Museum for Kunst, København, 1961, kat. nr. 197. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020