1337/​1590

Louis XVI kaffekande af sølv, ovalt korpus graveret med båndornamentik, stjerthank af ibenholt med endeknop af ben, lågknop af træ. Bund punslet “Erkiendtlighed For 15 Aars Virksomhed”. Mester Bendix Johan Schnee, København 1803. Vægt 549 gr. H. 18 cm.

Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.

Mindre buler, ridser og mærker. Hank gaber ved montering.

Varia, 12. september 2013

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.000 DKK