2116/889
Berit König (f. 1926, d. 2001, Sverige)
“Viggen”. Håndvævet tæppe af uld i fladvævet rölakanteknik. Geometrisk mønster i gule, grå og brunlige nuancer. Sign. SH (Svensk Hemslöjd) og BK. L. 260. B. 123,5.
Almindeligt brugsslitage. Slidte frynser. Enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud