Hans Gyde Petersen (f. Vester Aast, Lindeballe 1862, d. Gentofte 1943)
Parti fra en amerikansk sø med bjerge i baggrunden. Sign. Gyde Petersen 1925. Olie på lærred monteret på plade. 43×52.
Retoucheringer. Enkelte mindre afskalninger. Stifthuller. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020