2144/914
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Lounge stol med drejestel af aluminium. Dybthæftet sæde og ryg betrukket med brunt uld. Udført og mærket hos Herman Miller.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på stel. Afskalning på aluminium. Uld med pletter og smuds. En smule porøst skum.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud