Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)
“Fiskegarnene redes”. En fiskerfamilie i færd med at ordne garn foran huset. Sign. A. Ancher 1911. Olie på lærred. 52×64.
Udstillet: Charlottenborg 1912 nr. 13.
Randers Kunstmuseum, “Kunst i Randers Eje”, 1944 nr. 4.
Herning Kongrescenter, “Skagen i Herning”, 2002.
Arken, “Skagensmalerne - i nyt lys”, 2008, nr. 11, afb.s. 85 i udstillingskataloget.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020