2132/​888

Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)

“The Encore”, “The Crown”, “The Royal”, “The Baltic”, “The Florentine” og “The Silhouette”. Div. rygeeffekter af rustfrit stål, bestående af 13 dele. Delvist sign. monogram. H. 5–9. (13)

Bestående af:

The Encore: To askebægre af valnød, hver med fire skåle af stål, produceret i Sverige. L. 13,5.

The Crown: Lighter. Formgivet 1968, produceret i Sverige. H. 5.

The Crown: To askebærgre. Formgivet 1968, produceret i Sverige. Diam. 12,5.

The Silhouette: Lighter. H. 9.

The Royal: Cigaretæske med teak. Formgivet 1962, produceret i Sverige. L. 20.

The Baltic: To runde askebærgre. Formgivet 1968, produceret i Sverige. Diam. 11.

The Florentine: To cylindriske æsker til cigaretter med mønter i låg. Formgivet 1965. H. 9

The Silhouette: Askebærger. H. 8,5.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag