1323/277
Dansk barok kiste af bemalet egetræ, beslag af presset jern, rødbundfarve med sort og hvid dekoration i form af vaser og blomster. Amager, 18. årh. H. 69. L. 144. B. 62.
Litteratur: Lignende kiste afbildet og beskrevet i 'Danske Bondemøbler' af Axel Steensberg, Alfred G. Hassings forlag, København. pl. 238.
Brugsslitage. Revner i træet. Nøgle medfølger ikke. Lås defekt. Bemalet dekoration delvis senere.
Ældre malerier og møbler, 3. juni 2013
Vurdering
Hammerslag