Foto endnu ikke klar
846/​32

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Et par portrætter. Blomstermaleren I. L. Jensen (1800–1850) og hans kone Signe Marie Vilhelmine f. Visby (1804–1884). Hun med blondt hår, bukler på tindingerne. Udringet silkekjole, der changerer i rødviolet og oliven. Store pufærmer, højtsiddende bælte. Flerdobbelt halskæde af små koralperler. Små guldringe i ørerne. Han med let krøllet mørkeblondt hår. Åbenstående sort jakke, sort vest. Fadermordere, hvidt halsbind. Hun sign. C. A. Jensen 1827. Han sign. C. A. Jensen 1828. Begge olie på lærred. Hver 63,5×50 cm. Empirerammer. (2).

Sigurd Schultzs fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 153 og 154, afb. s. 219.

Udstillet: Holmegaards Glasgalleri, “Udstilling af danske blomstermalere på H. C. Andersens tid”, 1983.

Litteratur: Sigurd Schultz, C. A. Jensen“, 1932 s. 230 og 232. Jensen roses for sit talent og for med hvilken lethed han arbejder. ”Jensen har malet løs, lige ud af Landevejen uden Tøven og uden Fejlgreb“. ”Fru Jensen har stor Rigdom på maleriske Detailler". Han har nydt at arbejde kjolestoffets changeren og med lys og skygge i det bølgede hår. Blomstermaler Jensen fremstår som den rene heltetenor med bølgende kunstnerhår.

Proveniens: Kongelig kammersangerinde Emilie Ulrich. Bruun Rasmussen auktion, 494, 1986 nr. 123.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK